The 2021 Iowa High School Girls Regional Basketball Tournament runs February 13-20. Regional winners advance to the state tournament, which runs March 1-6 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

Games with dates and times listed in bold print and underlined were rescheduled starts or postponements, caused by winter weather.

2021 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
CLASS 4A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

 



4A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 4A – REGION 1
   
   
 Glenwood   
 G3 
 Saturday, Feb. 20, 7 PM 
  At Glenwood   
  Glenwood
Lewis Central    73-40 
Wednesday, Feb. 17, 7 PMG1  
At Council Bluffs, Lewis Central Lewis Central   
   65-46 
Carroll    
  Tuesday, Feb. 23, 7 PMG5 
  Glenwood
  CHAMPION
  74-51
   At Glenwood 
  
 Sergeant Bluff-Luton   
 G4 
 Saturday, Feb. 20, 7 PM 
  At Sergeant Bluff   
  Sergeant Bluff-Luton
LeMars 46-29 
Wednesday, Feb. 17, 7 PMG2   
At LeMars LeMars   
   60-22 
Storm Lake     


4A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS 4A – REGION 2
   
   
 Ballard   
 G3 
 Saturday, Feb. 20, 7 PM 
  At Huxley, Ballard   
  Ballard
Mason City    44-30 
Wednesday, Feb. 17, 7 PMG1  
At Mason City Mason City   
   54-37 
Charles City    
  Tuesday, Feb. 23, 7 PMG5 
  Ballard
  CHAMPION
  55-35
   At Huxley, Ballard 
  
 North Polk   
 G4 
 Saturday, Feb. 20, 7 PM 
  At Alleman, North Polk   
  North Polk
Benton Community 58-48 
Wednesday, Feb. 17, 7 PMG2   
At Van Horne, Benton Community Benton Community   
   58-38 
Waterloo East     


4A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 4A – REGION 3
   
   
 Dallas Center-Grimes   
 G3 
 Saturday, Feb. 20, 7 PM 
  At Grimes   
  Dallas Center-Grimes
ADM    52-39 
Wednesday, Feb. 17, 7 PMG1  
At Adel, ADM ADM   
   50-39 
Carlisle    
  Tuesday, Feb. 23, 7 PMG5 
  Dallas Center-Grimes
  CHAMPION
  50-28
   At Grimes 
  
 Creston   
 G4 
 Saturday, Feb. 20, 7 PM 
  At Creston   
  Creston
Norwalk 62-56 
Wednesday, Feb. 17, 7 PMG2   
At Norwalk Norwalk   
   72-11 
Des Moines Hoover     


4A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 4A – REGION 1
   
   
 North Scott   
 G3 
 Saturday, Feb. 20, 7 PM 
  At Eldridge, North Scott   
  North Scott
Keokuk    64-44 
Wednesday, Feb. 17, 7 PMG1  
At Keokuk Keokuk   
   50-39 
Mount Pleasant    
  Tuesday, Feb. 23, 7 PMG5 
  North Scott
  CHAMPION
  69-41
   At Eldridge, North Scott 
  
 Fort Madison   
 G4 
 Saturday, Feb. 20, 7 PM 
  At Fort Madison   
  Fairfield
Fairfield 43-29 
Wednesday, Feb. 17, 7 PMG2   
At Fairfield Fairfield   
   57-38 
Burlington     


4A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 4A – REGION 5
   
   
 Central DeWitt   
 G3 
 Saturday, Feb. 20, 7 PM 
  At DeWitt, Central   
  Central DeWitt
Oskaloosa    75-31 
Wednesday, Feb. 17, 7 PMG1  
At Oskaloosa Washington   
   38-37 
Washington    
  Tuesday, Feb. 23, 7 PMG5 
  Central DeWitt
  CHAMPION
  46-35
   At DeWitt, Central 
  
 Clear Creek-Amana   
 G4 
 Saturday, Feb. 20, 7 PM 
  At Tiffin, Clear Creek-Amana   
  Marion
Marion 54-36 
Wednesday, Feb. 17, 7 PMG2   
At Marion Marion   
   59-26 
Clinton     


4A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 4A – REGION 6
   
   
 Waverly-Shell Rock   
 G3 
 Saturday, Feb. 20, 4:30 PM 
  At Waverly   
  Waverly-Shell Rock
Decorah    52-29 
Wednesday, Feb. 17, 7 PMG1  
At Decorah Decorah   
   50-24 
Western Dubuque    
  Tuesday, Feb. 23, 7 PMG5 
  Wahlert Catholic
  CHAMPION
  52-46
   At Waverly 
  
 Cedar Rapids Xavier   
 G4 
 Saturday, Feb. 20, 7 PM 
  At Cedar Rapids Xavier   
  Wahlert Catholic
Wahlert Catholic 52-36 
Wednesday, Feb. 17, 7 PMG2   
At Dubuque, Wahlert Wahlert Catholic   
   49-32 
West Delaware     


4A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 4A – REGION 7
   
   
 Bondurant-Farrar   
 G3 
 Saturday, Feb. 20, 7 PM 
  At Bondurant   
  Bondurant-Farrar
Winterset    62-41 
Wednesday, Feb. 17, 7 PMG1  
At Winterset Winterset   
   50-34 
Pella    
  Tuesday, Feb. 23, 7 PMG5 
  Bondurant-Farrar
  CHAMPION
  47-42
   At Bondurant 
  
 Gilbert   
 G4 
 Saturday, Feb. 20, 7 PM 
  At Gilbert   
  Grinnell
Grinnell 57-51 
Wednesday, Feb. 17, 7 PMG2   
At Grinnell Grinnell   
   68-41 
Newton     


4A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 4A – REGION 8
   
   
 Denison-Schleswig   
 G3 
 Saturday, Feb. 20, 7 PM 
  At Denison   
  Denison-Schleswig
Boone    52-45 
Wednesday, Feb. 17, 7 PMG1  
At Boone Boone   
   70-27 
Perry    
  Tuesday, Feb. 23, 7 PMG5 
  Harlan
  CHAMPION
  52-43
   At Denison 
  
 Harlan   
 G4 
 Saturday, Feb. 20, 7 PM 
  At Harlan   
  Harlan
Spencer 74-61 
Wednesday, Feb. 17, 7 PMG2   
At Spencer Spencer   
   64-10 
Webster City     

Get our free mobile app