The 2021 Iowa High School Girls Regional Basketball Tournament runs February 11-24. Regional winners advance to the state tournament, which runs March 1-6 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

Games with dates and times listed in bold print and underlined were rescheduled starts or postponements, caused by winter weather.

CLASS 1A | CLASS 2A | CLASS 3A | CLASS 4A | CLASS 5A

2021 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
CLASS 1A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

1A Region 1 | 1A Region 2 | 1A Region 3 | 1A Region 4

1A Region 5 | 1A Region 6 | 1A Region 7 | 1A Region 8

 


1A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 1
   
   
Bishop Garrigan  
G7  
  Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Northwood-Kensett At Algona, Garrigan Bishop Garrigan 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG1    79-24G11 
 At NorthwoodNorthwood-Kensett Fri., Feb. 19, 7 PM 
 North Iowa27-19  At Algona, Garrigan 
      
 Newman Catholic  Bishop Garrigan
 Thu., Feb. 11, 7 PMG2  87-24
 At Mason City,NewmanNewman Catholic  
 Rockford47-30G8  
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 North Tama At Mason City, Newman Waterloo Christian 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG3    56-33 
 At Traer, North TamaWaterloo Christian 
 Waterloo Christian 49-39  Wed., Feb. 24, 7 PMG13 
     Bishop Garrigan
  CHAMPION
  63-31
Clarksville At Mason City 
G9    
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 BCLUW At Clarksville BCLUW
Thu., Feb. 11, 7 PMG4    54-40G12 
At Conrad, BCLUWBCLUW Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Valley Lutheran 73-19  At Ackley 
       BCLUW
 AGWSR    40-36
 Thu., Feb. 11, 7 PMG5   
 At Ackley, AGWSRAGWSR   
 North Butler60-39G10   
  Tue., Feb. 16, 7 PM    
 Colo-Nesco At Ackley AGWSR   
 Thu., Feb. 11, 7 PMG6    38-26 
 At ColoGladbrook-Reinbeck  
 Gladbrook-Reinbeck55-28   


1A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 2
   
   
Newell-Fonda  
G7  
  Tue., Feb. 16, 7 PM  
 St. Edmond At Newell Newell-Fonda 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG1    100-17G11 
 At Fort Dodge, St. EdmondSt. Edmond Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Ankeny Christian58-22  At Newell 
      
 Audubon  Newell-Fonda
 Thu., Feb. 11, 7 PMG2  78-36
 At AudubonAudubon  
 East Union54-43G8  
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Glidden-Ralston At Audubon Audubon 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG3    45-40 
 At GliddenGlidden-Ralston 
 Coon Rapids-Bayard 53-34  Wed., Feb. 24, 7 PMG13 
     Newell-Fonda
  CHAMPION
  75-37
CAM At Jefferson, Greene County 
G9    
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Southeast Warren At Anita, CAM CAM
Thu., Feb. 11, 7 PMG4    61-46G12 
At Liberty Center, SE WarrenSoutheast Warren Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Orient-Macksburg 63-14  At Anita 
       CAM
 Paton-Churdan    60-53
 Thu., Feb. 11, 7 PMG5   
 At ChurdanPaton-Churdan   
 Ar-We-Va57-51G10   
  Tue., Feb. 16, 7 PM    
 Martensdale-St. Marys At Churdan Paton-Churdan   
 Thu., Feb. 11, 7 PMG6    62-41 
 At MartensdaleMartensdale-St. Marys  
 Melcher-Dallas60-42   


1A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 3
   
   
Saint Ansgar  
G8  
  Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Wapsie Valley At Saint Ansgar Saint Ansgar 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG1    66-39G12 
 At Readlyn, Wapsie ValleyWapsie Valley Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Janesville46-34  At Saint Ansgar 
      
 Nashua-Plainfield  Saint Ansgar
 Thu., Feb. 11, 7 PMG2  66-45
 At NashuaNashua-Plainfield  
 Tripoli52-20G9  
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Central Community At Nashua Nashua-Plainfield 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG3    56-39 
 At Elkader, CentralWest Central 
 West Central 44-33  Wed., Feb. 24, 7 PMG14 
     Saint Ansgar
 Turkey Valley  CHAMPION
 Thu., Feb. 11, 7 PMG4  56-46
 At Jackson Jct., Turkey ValleyTurkey Valley At New Hampton 
 Dunkerton76-28G10    
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Central City At Jackson Junction Turkey Valley
Thu., Feb. 11, 7 PMG5    53-47G13 
At Central CityCentral City Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Don Bosco 59-12  At Jackson Junction 
       Turkey Valley
 Riceville    44-33
 Thu., Feb. 11, 7 PMG6   
 At RicevilleKee High   
 Kee High58-38G11   
  Tue., Feb. 16, 7 PM    
 East Buchanan At Elkader East Buchanan   
 Thu., Feb. 11, 7 PMG7    52-33 
 At Winthop, East BuchananEast Buchanan  
 Edgwood-Colesburg54-37   


1A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 4
   
   
Kingsley-Pierson  
G7  
  Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Boyer Valley At Kingsley Kingsley-Pierson 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG1    63-38G11 
 At Dunlap, Boyer ValleyBoyer Valley Fri., Feb. 19, 7 PM 
 River Valley51-41  At Kingsley 
      
 Woodbine  Kingsley-Pierson
 Thu., Feb. 11, 7 PMG2  69-45
 At WoodbineWoodbine  
 Heartland Christian73-21G8  
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Riverside At Woodbine Woodbine 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG3    67-38 
 At Oakland, RiversideWinnerG3 
 West Harrison 46-41  Wed., Feb. 24, 7 PMG13 
     Kingsley-Pierson
  CHAMPION
  64-44
Logan-Magnolia At Denison 
G9    
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 East Mills At Logan Logan-Magnolia
Thu, Feb. 11, 7 PMG4    No ContestG12 
At Hastings, East MillsEast Mills Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Essex 41-27  At Logan 
       St. Albert
 Fremont-Mills    48-37
 Thu, Feb. 11, 7 PMG5   
 At Tabor, Fremont-MillsFremont-Mills   
 Griswold44-31G10   
  Tue, Feb. 16, 7 PM    
 Sidney At Tabor, Fremont-Mills St. Albert   
 Thu., Feb. 11, 7 PMG6    57-36 
 At SidneySt. Albert  
 St. Albert44-39   


1A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 5
   
   
Springville  
G8  
  Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Lisbon At Springville Springville 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG1    70-34G12 
 At LisbonLisbon Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Easton Valley47-41  At Springville 
      
 Prince of Peace  Springville
 Thu., Feb. 11, 7 PMG2  62-48
 At Clinton, Prince of PeacePrince of Peace  
 Midland63-32G9  
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Marquette Catholic At Clinton, Prince of Peace Prince of Peace 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG3    61-36 
 At Bellevue, MarquetteMarquette Catholic 
 Cedar Valley Christian 65-12  Wed., Feb. 24, 7 PMG14 
     Springville
 Winfield-Mount Union  CHAMPION
 Thu., Feb. 11, 7 PMG4  65-57
 At WinfieldWinfield-Mount Union At Muscatine 
 Holy Trinity Catholic53-42G10    
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Calamus-Wheatland At Winfield Winfield-Mount Union
Thu., Feb. 11, 7 PMG5    55-31G13 
At WheatlandCalamus-Wheatland Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Lone Tree 53-20  At Winfield 
       Burlington Notre Dame
 Burlington Notre Dame    61-33
 Thu., Feb. 11, 7 PMG6   
 At Burlington, Notre DameBurlington Notre Dame   
 New London63-37G11   
  Tue., Feb. 16, 7 PM    
 WACO At Burlington, Notre Dame Burlington Notre Dame   
 Thu., Feb. 11, 7 PMG7    72-30 
 At Wayland, WACOWACO  
 Highland56-50   


1A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 6
   
   
Montezuma  
G8  
  Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Iowa Valley At Montezuma Montezuma 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG1    57-36G12 
 At Marengo, Iowa ValleyIowa Valley Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Keota53-16  At Montezuma 
      
 North Mahaska  Montezuma
 Thu., Feb. 11, 7 PMG2  57-36
 At New Sharon, N. MahaskaNorth Mahaska  
 Grand View Christian55-32G9  
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Lynnville-Sully At New Sharon North Mahaska 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG3    55-41 
 At SullyLynnville-Sully 
 Tri-County 52-21  Wed., Feb. 24, 7 PMG14 
     Montezuma
 Baxter  CHAMPION
 Thu., Feb. 11, 7 PMG4  62-44
 At BaxterBaxter At Pleasantville 
 BGM54-15G10    
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 English Valleys At Baxter Baxter
Thu., Feb. 11, 7 PMG5    64-45G13 
At North EnglishHLV Fri., Feb. 19, 7 PM 
 HLV 54-40  At Baxter 
       Collins-Maxwell
 Collins-Maxwell    57-47
 Thu., Feb. 11, 7 PMG6   
 At Maxwell, Collins-MaxwellCollins-Maxwell   
 GMG55-22G11   
  Tue., Feb. 16, 7 PM    
 Belle Plaine At Maxwell Collins-Maxwell   
 Thu., Feb. 11, 7 PMG7    73-27 
 At Belle PlaineBelle Plaine  
 Meskwaki Settlement70-54   


1A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 7
   
   
MMCRU  
G8  
  Tue., Feb. 16, 7 PM  
 George-Little Rock At Marcus, MMCRU MMCRU 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG1    82-37G12 
 At GeorgeGeorge-Little Rock Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Harris-Lake Park56-23  At Marcus 
      
 Woodbury Central  MMCRU
 Thu., Feb. 11, 7 PMG2  67-32
 At Moville, Woodbury CentralWoodbury Central  
 Siouxland Christian55-28G9  
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 West Bend-Mallard At Moville Woodbury Central 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG3    46-37 
 At West BendWest Bend-Mallard 
 Hartley-Melvin-Sanborn 50-39  Wed., Feb. 24, 7 PMG14 
     MMCRU
 St. Mary's (Storm Lake)  CHAMPION
 Thu., Feb. 11, 7 PMG4  53-43
 At Storm Lake, St. Mary'sSt. Mary's (Storm Lake) At Sioux City, West 
 GTRA69-32G10    
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 St. Mary's (Remsen) At Storm Lake, St. Mary's St. Mary's (Remsen)
Thu., Feb. 11, 7 PMG5    54-39G13 
At RemsenSt. Mary's (Remsen) Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Gehlen Catholic 47-39  At Sloan 
       Westwood
 Westwood    50-44
 Thu., Feb. 11, 7 PMG6   
 At Sloan, WestwoodWestwood   
 Trinity Christian59-17G11   
  Tue., Feb. 16, 7 PM    
 Whiting At Sloan Westwood   
 Thu., Feb. 11, 7 PMG7    55-39 
 At WhitingAkron-Westfield  
 Akron-Westfield58-22   


1A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 8
   
   
Exira/Elk Horn-Kimballton  
G8  
  Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Murray At Elk Horn, Exira-EHK Exira/Elk Horn-Kimballton 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG1    64-31G12 
 At MurrayMurray Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Mormon Trail50-44  At Elk Horn 
      
 Stanton  Exira/Elk Horn-Kimballton
 Thu., Feb. 11, 7 PMG2  53-43
 At StantonStanton  
 Bedford53-41G9  
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Lamoni At Stanton Stanton 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG3    63-25 
 At LamoniLamoni 
 Diagonal 50-38  Wed., Feb. 24, 7 PMG14 
     Exira/Elk Horn-Kimballton
 Lenox  CHAMPION
 Thu., Feb. 11, 7 PMG4  66-56
 At LenoxLenox At Winterset 
 Southwest Valley58-45G10    
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Moravia At Lenox Lenox
Thu., Feb. 11, 7 PMG5    66-40G13 
At MoraviaMoravia Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Seymour 50-43  Site To Be Determined 
       Lenox
 Sigourney    52-33
 Thu., Feb. 11, 7 PMG6   
 At SigourneySigourney   
 Moulton-Udell55-23G11   
  Tue., Feb. 16, 7 PM    
 Wayne At Sigourney Sigourney   
 Thu., Feb. 11, 7 PMG7    57-34 
 At Corydon, WayneWayne  
 Twin Cedars50-24   

Get our free mobile app