The 2021 Iowa High School Girls Regional Basketball Tournament runs February 11-24. Regional winners advance to the state tournament, which runs March 1-6 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

Games with dates and times listed in bold print and underlined were rescheduled starts or postponements, caused by winter weather.

CLASS 1A | CLASS 2A | CLASS 3A | CLASS 4A | CLASS 5A

2021 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
CLASS 2A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

2A Region 1 | 2A Region 2 | 2A Region 3 | 2A Region 4

2A Region 5 | 2A Region 6 | 2A Region 7 | 2A Region 8

 


2A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 1
   
   
Maquoketa Valley  
G3  
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Starmont At Delhi, Maquoketa Valley Maquoketa Valley 
Saturday, Feb. 13, 5 PMG1    68-18G7 
At Arlington, StarmontStarmont Friday, Feb. 18, 7 PM 
 Postville43-38  At Delhi 
      
  Maquoketa Valley
  48-30
Jesup  
G4  
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 At Jesup MFL-Mar-Mac 
    56-44 
MFL-Mar-Mac 
    Wed., Feb. 24, 7 PMG9 
     Maquoketa Valley
  CHAMPION
  43-37
Cascade At Manchester, West Delaware 
G5    
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Beckman Catholic At Cascade Beckman Catholic
Saturday, Feb. 13, 7 PMG2    50-47G8 
At Dyersville, BeckmanBeckman Catholic Friday, Feb. 18, 7 PM 
 South Winneshiek 45-9  At Cascade 
      Beckman Catholic
    49-37
   
Sumner-Fredericksburg   
G6   
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM    
 At Sumner Sumner-Fredericksburg   
    62-26 
Clayton Ridge  


2A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 2
   
   
Grundy Center  
G3  
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Woodward-Granger At Grundy CenterGrundy Center 
Saturday, Feb. 13, 7 PMG1    64-25G7 
At WoodwardWoodward-Granger Friday, Feb. 18, 7 PM 
 Ogden58-40  At Grundy Center 
      
  Grundy Center
  60-26
Earlham  
G4  
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 At Earlham Earlham 
    48-33 
Pleasantville 
    Wed., Feb. 24, 7 PMG9 
     Grundy Center
  CHAMPION
  51-44
Denver At Waterloo, West 
G5    
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Madrid At Denver Denver
Saturday, Feb. 13, 7 PMG2    62-21G8 
At MadridSouth Hardin Friday, Feb. 18, 7 PM 
 South Hardin 32-28  At Marshalltown 
      Denver
    44-23
   
Van Meter   
G6   
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM    
 At Van Meter Van Meter   
    43-29 
Colfax-Mingo  


2A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 3
   
   
West Branch  
G3  
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Danville At West Branch West Branch 
Saturday, Feb. 13, 7 PMG1    75-41G7 
At DanvilleDanville Friday, Feb. 18, 7 PM 
 Wapello41-40  At West Branch 
      
  West Branch
  41-37
Pella Christian  
G4  
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 At Pella Christian Pella Christian 
    49-40 
Pekin 
    Wed., Feb. 24, 7 PMG9 
     West Branch
  CHAMPION
  62-39
Van Buren County At Williamsburg 
G5    
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Louisa-Muscatine At Keosauqua, Van Buren Van Buren County
Saturday, Feb. 13, 2 PMG2    46-45G8 
At Letts, Louisa-MuscatineLouisa-Muscatine Friday, Feb. 18, 7 PM 
 Cardinal 55-25  At Keosauqua 
      Regina Catholic
    54-45
   
Mediapolis   
G6   
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM    
 At Mediapolis Regina Catholic   
    54-49 
Regina Catholic  


2A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 4
   
   
North Linn  
G3  
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Hudson At Troy Mills, North Linn North Linn 
Saturday, Feb. 13, 5 PMG1    64-50G7 
At Hudson (Elementary)Hudson Friday, Feb. 18, 7 PM 
 East Marshall69-33  At Troy Mills 
      
  North Linn
  70-56
Alburnett  
G4  
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 At Alburnett Columbus Catholic 
    53-42 
Columbus Catholic 
    Wed., Feb. 24, 7 PMG9 
     North Linn
  CHAMPION
  54-36
Bellevue At Cascade 
G5    
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Northeast At Bellevue Bellevue
Saturday, Feb. 13, 7 PMG2    58-27G8 
At Goose Lake, NortheastNortheast Friday, Feb. 18, 7 PM 
 North Cedar 73-32  At Bellevue 
      Bellevue
    56-41
   
Wilton   
G6   
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM    
 At Wilton Wilton   
    47-43 
Durant  


2A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 5
   
   
Nodaway Valley  
G3  
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 IKM-Manning At Greenfield, Nodaway Valley Nodaway Valley 
Saturday, Feb. 13, 7 PMG1    64-33G7 
At ManningEast Sac County Friday, Feb. 18, 7 PM 
 East Sac County74-59  At Greenfield 
      
  Nodaway Valley
  61-58
South Central Calhoun  
G4  
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 At Lake City, S. Central Calhoun South Central Calhoun 
    47-39 
ACGC 
    Wed., Feb. 24, 7 PMG9 
     Nodaway Valley
  CHAMPION
  55-33
AHSTW At Atlantic 
G5    
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Interstate 35 At Avoca, AHSTW AHSTW
Saturday, Feb. 13, 3 PMG2    57-24G8 
At Truro, Interstate 35Interstate 35 Friday, Feb. 18, 7 PM 
 West Central Valley 37-30  At Avoca 
      AHSTW
    59-29
   
Central Decatur   
G6   
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM    
 At Leon, Central Decatur Mount Ayr   
    40-28 
Mount Ayr  


2A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 6
   
   
Dike-New Hartford  
G3  
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Central Springs At Dike Dike-New Hartford 
Saturday, Feb. 13, 5 PMG1    68-21G7 
At Manley, Central SpringsEagle Grove Friday, Feb. 18, 7 PM 
 Eagle Grove53-48  At Dike 
      
  Dike-New Hartford
  48-27
Aplington-Parkersburg  
G4  
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 At Parkersburg Aplington-Parkersburg 
    65-37 
Belmond-Klemme 
    Wed., Feb. 24, 7 PMG9 
     Dike-New Hartford
  CHAMPION
  72-30
West Hancock At Hampton 
G5    
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Manson-Northwest Webster At Britt, West Hancock West Hancock
Saturday, Feb. 13, 5:30 PMG2    59-39G8 
At MansonManson-Northwest Webster Friday, Feb. 18, 7 PM 
 Lake Mills 47-24  At Britt 
      West Hancock
    68-36
   
West Fork   
G6   
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM    
 At Sheffield, West Fork West Fork   
    55-37 
South Hamilton  


2A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 7
   
   
Central Lyon  
G3  
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Western Christian At Rock Rapids, Central Lyon Central Lyon 
Saturday, Feb. 13, 7 PMG1    70-50G7 
At Hull, Western ChristianWestern Christian Friday, Feb. 19, 7 PM 
 West Sioux53-41  At Rock Rapids 
      
  Emmetsburg
  48-43
Emmetsburg  
G4  
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 At Emmetsburg Emmetsburg 
    62-33 
Sioux Central 
    Wed., Feb. 19, 7 PMG9 
     Rock Valley
  CHAMPION
  40-22
Sibley-Ocheyedan At Hartley 
G5    
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Rock Valley At Sibley Rock Valley
Saturday, Feb. 13, 7 PMG2    54-53G8 
At Rock ValleyRock Valley Friday, Feb. 19, 7 PM 
 Boyden-Hull 47-40  At Sioux Rapids 
      Rock Valley
    56-46
   
North Union   
G6   
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM    
 At Armstrong, North Union Pocahontas Area   
    42-40 
Pocahontas Area  


2A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 8
   
   
Treynor  
G4  
  Wednesday, Feb. 17, 7 PM  
 Lawton-Bronson At Treynor Treynor 
Saturday, Feb. 13, 7 PMG1    54-40G8 
At LawtonLawton-Bronson Friday, Feb. 19, 7 PM 
 Missouri Valley68-25  At Treynor 
      
  Treynor
  63-46
West Monona  
G5  
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 At Onawa, West Monona West Monona 
    43-34 
Hinton 
    Wed., Feb. 24, 7 PMG10 
     Treynor
  CHAMPION
  40-38
Underwood At Council Bluffs, Lewis Central 
G6    
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Tri-Center At Underwood Underwood
Saturday, Feb. 13, 4 PMG2    65-64G9 
At Neola, Tri-CenterTri-Center Friday, Feb. 19, 7 PM 
 MVAOCOU 50-41  At Underwood 
       Underwood
    48-45
   
Ridge View   
G7   
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM    
 South O'Brien At Holstein, Ridge View South O'Brien   
Thursday, Feb. 11, 5 PMG3    55-50 
At Paullina, South O'BrienSouth O'Brien  
 Alta-Aurelia49-35   

Get our free mobile app