2016 Class 1A Iowa High School Wrestling State Tournament
The Class 1A 2016 Iowa High School Wrestling State Tournament runs February 18-20 at Wells Fargo Arena in Des Moines.
Thursday, February 18 is the opening day. Friday feature the quarterfinal and semifinal matches. On Saturday morning, the wrestleback matches will take place to determine third through eighth place. The championship matches are scheduled for Saturday night.
Class 1A action for Thursday is complete.
Class 1A action for Friday is complete.
Saturday's morning Placement Matches are complete. Championship matches are set for tonight.
Results Saturday night will be posted on the page above.
The brackets below will not be updated until the end of the night.
2016 CLASS 1A IOWA HIGH SCHOOL WRESTLING STATE TOURNAMENT
Click The Weight Class Below to See Bracket & Results
1: 106#
WINNERS BRACKET | 106# | 1A | |||||||||||
Marshall Rasmussen (Underwood) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G1 | Rasmussen (Underwood) | ||||||||||||
Juan Guido (Belmond-Klemme) | Fall 5:09 | G9 | |||||||||||
Schmit (Wapsie Valley) | |||||||||||||
Donny Schmit (Wapsie Valley) | Dec-42 | G13 | |||||||||||
G2 | Schmit (Wapsie Valley) | ||||||||||||
Will Portis (Rockford) | DEC-9-4 | ||||||||||||
Schmit (Wapsie Valley) | |||||||||||||
Blaine Beeler (Guthrie Center) | Dec-9-5 | ||||||||||||
G3 | Beeler (Guthrie Center) | ||||||||||||
Cooper Andreassen (English Valleys) | Dec-12-8 | G10 | |||||||||||
Meeker (Wapello) | |||||||||||||
Devon Meeker (Wapello) | TF-1.5 3:53 (15-0) | ||||||||||||
G4 | Meeker (Wapello) | ||||||||||||
Brennan Brown (Westwood-Sloan) | TF-1.5 3:17 (15-0) | G15 | |||||||||||
Schmit (Wapsie Valley) | |||||||||||||
Kurtis Krager (Oa-bcig) | CHAMPION | ||||||||||||
G5 | Krager (OA-BCIG) | Dec 5-3 | |||||||||||
Seth Wright (Woodbine) | Fall 3:44 | G11 | |||||||||||
Fox (Don Bosco) | |||||||||||||
Gable Fox (Don Bosco) | Fall 3:34 | G14 | |||||||||||
G6 | Fox (Don Bosco) | ||||||||||||
Jaymus Wilson (Alburnett) | Fall 1:26 | ||||||||||||
Loyd (New London) | |||||||||||||
Hunter Pfantz (West Marshall) | Dec-7-5 | ||||||||||||
G7 | Pfanz (West Marshall) | ||||||||||||
Quentin Gregg (Mount Ayr) | Fall 0:52 | G12 | |||||||||||
Loyd (New London) | |||||||||||||
William Kooi (West Lyon-Inwood) | Dec-6-4 | ||||||||||||
G8 | Loyd (New London) | ||||||||||||
Samuel Loyd (New London) | Fall 0:27 | ||||||||||||
CONSOLATION BRACKET | 106# | 1A | |||||||||||
Juan Guido (Belmond-Klemme) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G16 | Portis (Rockford) | ||||||||||||
Dec-7-0 | G20 | ||||||||||||
Will Portis (Rockford) | Portis (Rockford) | ||||||||||||
Pfanz (West Marshall) | Dec-10-4 | G24 | |||||||||||
Cooper Andreassen (English Valleys) | Krager (OA-BCIG) | ||||||||||||
G17 | Andreassen (English Val.) | Fall 1:58 | |||||||||||
TF-1.5 4:44 (17-1) | G21 | ||||||||||||
Brennan Brown (Westwood-Sloan) | Krager (OA-BCIG) | ||||||||||||
Krager (OA-BCIG) | Fall 1:58 | ||||||||||||
Seth Wright (Woodbine) | |||||||||||||
G18 | Wilson (Alburnett) | ||||||||||||
Fall 5:09 | G22 | ||||||||||||
Jaymus Wilson (Alburnett) | Wilson (Alburnett) | ||||||||||||
Beeler (Guthrie Center) | Fall 1:18 | G25 | |||||||||||
Quentin Gregg (Mount Ayr) | Wilson (Alburnett) | ||||||||||||
G19 | Kooi (Weest Lyon) | Fall 5:36 | |||||||||||
Fall 2:20 | G23 | ||||||||||||
William Kooi (West Lyon-Inwood) | Rasmussen (Underwood) | ||||||||||||
Rasmussen (Underwood) | Fall 1:44 | ||||||||||||
Krager (OA-BCIG) G24 | |||||||||||||
G26 | Meeker (Wapello) | ||||||||||||
Meeker (Wapello) | FALL 5:15 | G28 | |||||||||||
Fox (Don Bosco) | |||||||||||||
Wilson (Alburnett) | 3rd Place Finisher | ||||||||||||
G27 | Fox (Don Bosco) | Fall 2:51 | |||||||||||
Fox (Don Bosco) | Fall 1:28 | ||||||||||||
Krager (OA-BCIG) G24 | |||||||||||||
G29 | Wilson (Alburnett) | ||||||||||||
Wilson (Alburnett) | 5th Place Finisher | ||||||||||||
Fall 5:58 | |||||||||||||
Portis (Rockford) | |||||||||||||
G30 | Portis (Rockford) | ||||||||||||
Rasmussen (Underwood) | 7th Place Finisher | ||||||||||||
Dec-8-6 |
2: 113#
WINNERS BRACKET | 113# | 1A | |||||||||||
Josh Tibbits (Martensdale-St. Mary`s) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G1 | Tibbits (Martensdale...) | ||||||||||||
Javis Kreiger (New London) | MD 14-4 | G9 | |||||||||||
Henderson (North Linn) | |||||||||||||
Brock Henderson (North Linn) | Dec-4-1 | G13 | |||||||||||
G2 | Henderson (North Linn) | ||||||||||||
Tatem Bluml (Riverside-Oakland) | MD 12-1) | ||||||||||||
Henderson (North Linn) | |||||||||||||
Drew Woodall (MMC/RU) | TF-1.5 4:00 (16-1) | ||||||||||||
G3 | Graham (Eagle Grove) | ||||||||||||
Derek Graham (Eagle Grove) | Fall 1:25 | G10 | |||||||||||
Lutgen (Don Bosco) | |||||||||||||
Adam Proctor (Eddyville-Blakesburg-Fremont) | MD 11-2 | ||||||||||||
G4 | Lutgen (Don Bosco) | ||||||||||||
Logan Lutgen (Don Bosco) | Dec-5-1 | G15 | |||||||||||
Henderson (North Linn) | |||||||||||||
Ben Emrich (Tipton) | CHAMPION | ||||||||||||
G5 | Emrich (Tipton) | Dec 4-3 | |||||||||||
Nathan Phillips (Interstate 35) | Dec-7-0 | G11 | |||||||||||
Kleve (Starmont) | |||||||||||||
Remington Meeker (Logan-Magnolia) | Score | G14 | |||||||||||
G6 | Kleve (Starmont) | ||||||||||||
Kody Kleve (Starmont) | MD 12-0 | ||||||||||||
Colon (Newman Catholic) | |||||||||||||
Logan Heaberlin (Belmond-Klemme) | Fall 1:14 | ||||||||||||
G7 | Hearberlin (Bel.-Kle) | ||||||||||||
Justin Severson (West Lyon-Inwood) | Dec-5-2 | G12 | |||||||||||
Colon (Newman Catholic) | |||||||||||||
Jeremiah Colon (Newman Catholic) | Fall 1:12 | ||||||||||||
G8 | Colon (Newman Catholic) | ||||||||||||
Luke House (Sigourney/Keota) | Fall 1:11 | ||||||||||||
CONSOLATION BRACKET | 113# | 1A | |||||||||||
Javis Kreiger (New London) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G16 | Blumi (Riverside-Oakland) | ||||||||||||
Fall 3:28 | G20 | ||||||||||||
Tatem Bluml (Riverside-Oakland) | Blumi (Riverside-Oakland) | ||||||||||||
Hearberlin (Bel.-Kle) | Dec-9-3 | G24 | |||||||||||
Drew Woodall (MMC/RU) | Blumi (Riverside-Oakland) | ||||||||||||
G17 | Proctor (EBF) | Dec-5-3 | |||||||||||
Fall 1:57 | G21 | ||||||||||||
Adam Proctor (Eddyville-Blakesburg-Fremont) | Proctor (EBF) | ||||||||||||
Emrich (Tipton) | MD 114-6 | ||||||||||||
Nathan Phillips (Interstate 35) | |||||||||||||
G18 | Phillips (I35) | ||||||||||||
Dec-10-4 | G22 | ||||||||||||
Remington Meeker (Logan-Magnolia) | Phillips (I35) | ||||||||||||
Graham (Eagle Grove) | Fall 5:01 | G25 | |||||||||||
Justin Severson (West Lyon-Inwood) | Tibbits (Martensdale...) | ||||||||||||
G19 | Severson (West Lyon) | TF-1.5 5:44 (17-2) | |||||||||||
MD 14-4 | G23 | ||||||||||||
Luke House (Sigourney/Keota) | Tibbits (Martensdale...) | ||||||||||||
Tibbits (Martensdale...) | Fall 1:25 | ||||||||||||
Blumi (Riverside-Oakland) | |||||||||||||
G26 | Blumi (Riverside-Oakland) | ||||||||||||
Lutgen (Don Bosco) | Fall 1:07 | G28 | |||||||||||
Tibbits (Martensdale...) | |||||||||||||
Tibbits (Martensdale...) | 3rd Place Finisher | ||||||||||||
G27 | Tibbits (Martensdale...) | Dec-7-0 | |||||||||||
Kleve (Starmont) | Dec-9-2 | ||||||||||||
Lutgen (Don Bosco) | |||||||||||||
G29 | Kleve (Starmont) | ||||||||||||
Kleve (Starmont) | 5th Place Finisher | ||||||||||||
Dec-8-7 | |||||||||||||
Proctor (EBF) | |||||||||||||
G30 | Phillips (I35) | ||||||||||||
Phillips (I35) | 7th Place Finisher | ||||||||||||
Dec-11-6 |
3: 120#
WINNERS BRACKET | 120# | 1A | |||||||||||
Ben Moyer (Alburnett) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G1 | Siebrecht (Lisbon) | ||||||||||||
Cooper Siebrecht (Lisbon) | UTB 4-3 | G9 | |||||||||||
Thorndson (Riceville) | |||||||||||||
Chance Throndson (Riceville) | Dec-7-0 | G13 | |||||||||||
G2 | Thorndson (Riceville) | ||||||||||||
Michael Baker (Underwood) | MD 19-5 | ||||||||||||
Kyner (SWMD) | |||||||||||||
Brady Kyner (Southeast Warren/Melcher-Dallas) | Fall 3:39 | ||||||||||||
G3 | Kyner (SWMD) | ||||||||||||
Skylar Richter (Hinton) | TF-1.5 3:09 (16-0) | G10 | |||||||||||
Kyner (SWMD) | |||||||||||||
Cole Allison (St. Edmond-Fort Dodge) | Fall 2:46 | ||||||||||||
G4 | Allison (St. Edmond-FD) | ||||||||||||
Tyler Strasser (North Mahaska) | Dec-6-2 | G15 | |||||||||||
West (Highland) | |||||||||||||
Bryce West (Highland-Riverside) | CHAMPION | ||||||||||||
G5 | West (Highland) | Fall 3:26 | |||||||||||
Kaleb Krall (Wapsie Valley) | Fall 1:11 | G11 | |||||||||||
West (Highland) | |||||||||||||
Connor Lange (Missouri Valley) | MD 11-2 | G14 | |||||||||||
G6 | Lange (Missouri Valley) | ||||||||||||
Max Wettengel (Don Bosco) | MD 12-0 | ||||||||||||
West (Highland) | |||||||||||||
Kody Berg (Westwood-Sloan) | TF-1.5 3:12 (19-3) | ||||||||||||
G7 | Berg (Westwood) | ||||||||||||
George Appleseth (Panorama) | Dec-5-0 | G12 | |||||||||||
Berg (Westwood) | |||||||||||||
Dakota Henry (Belle Plaine) | Fall 5:10 | ||||||||||||
G8 | Henry (Belle Plaine) | ||||||||||||
Keaton Hetland (South Hamilton) | Dec-6-5 | ||||||||||||
CONSOLATION BRACKET | 120# | 1A | |||||||||||
Ben Moyer (Alburnett) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G16 | Baker (Underwood) | ||||||||||||
Dec-9-8 | G20 | ||||||||||||
Michael Baker (Underwood) | Henry (Belle Plaine) | ||||||||||||
Henry (Belle Plaine) | Fall 4:38 | G24 | |||||||||||
Skylar Richter (Hinton) | Lange (Missouri Valley) | ||||||||||||
G17 | Richter (Hinton) | Dec-7-1 | |||||||||||
Fall 5:50 | G21 | ||||||||||||
Tyler Strasser (North Mahaska) | Lange (Missouri Valley) | ||||||||||||
Lange (Missouri Valley) | Dec-7-2 | ||||||||||||
Kaleb Krall (Wapsie Valley) | |||||||||||||
G18 | Krall (Wapsie Valley) | ||||||||||||
MD 9-0 | G22 | ||||||||||||
Max Wettengel (Don Bosco) | Allison (St. Edmond-FD) | ||||||||||||
Allison (St. Edmond-FD) | Dec-13-6 | G25 | |||||||||||
George Appleseth (Panorama) | Siebrecht (Lisbon) | ||||||||||||
G19 | Hetland (South Hamilton) | Dec-4-1 | |||||||||||
SV-1 6-4 | G23 | ||||||||||||
Keaton Hetland (South Hamilton) | Siebrecht (Lisbon) | ||||||||||||
Siebrecht (Lisbon) | Fall 1:26 | ||||||||||||
Lange (Missouri Valley) | |||||||||||||
G26 | Thorndson (Riceville) | ||||||||||||
Thorndson (Riceville) | Dec-1-0 | G28 | |||||||||||
Thorndson (Riceville) | |||||||||||||
Siebrecht (Lisbon) | 3rd Place Finisher | ||||||||||||
G27 | Siebrecht (Lisbon) | Dec-8-4 | |||||||||||
Berg (Westwood) | Dec-5-3 | ||||||||||||
Lange (Missouri Valley) | |||||||||||||
G29 | Berg (Westwood) | ||||||||||||
Berg (Westwood) | 5th Place Finisher | ||||||||||||
Dec-5-4 | |||||||||||||
Henry (Belle Plaine) | |||||||||||||
G30 | Henry (Belle Plaine) | ||||||||||||
Allison (St. Edmond-FD) | 7th Place Finisher | ||||||||||||
Dec-5-4 |
4: 126#
WINNERS BRACKET | 126# | 1A | |||||||||||
Tanner Lundgren (Emmetsburg) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G1 | Lundgren (Emmetsburg) | ||||||||||||
Tristen Brase (Nashua-Plainfield) | Dec-11-4 | G9 | |||||||||||
Lundgren (Emmetsburg) | |||||||||||||
Jarrett Stodghill (North Mahaska) | Fall 1:51 | G13 | |||||||||||
G2 | Myers (Westwood) | ||||||||||||
Markes Myers (Westwood-Sloan) | Dec-12-10 | ||||||||||||
Thomsen (Underwood) | |||||||||||||
Alex Thomsen (Underwood) | TF-1.5 4:36 (21-5) | ||||||||||||
G3 | Thomsen (Underwood) | ||||||||||||
Wally Zernich (Lisbon) | Dec-41 | G10 | |||||||||||
Thomsen (Underwood) | |||||||||||||
Nicholas Martin (Moravia) | TF-1.5 3:47 (21-6) | ||||||||||||
G4 | Martin (Moravia) | ||||||||||||
Michael Egan (MFL MarMac) | Dec-1-0 | G15 | |||||||||||
Thomsen (Underwood) | |||||||||||||
Kody Kugel (Dike-New Hartford) | CHAMPION | ||||||||||||
G5 | Kugel (DNH) | MD 15-7 | |||||||||||
Jake Wulf (Oa-bcig) | Dec-11-5 | G11 | |||||||||||
Kugel (DNH) | |||||||||||||
Skyler Briggs (Akron-Westfield) | Fall 1:37 | G14 | |||||||||||
G6 | Briggs (Akron-Westfield) | ||||||||||||
Travis Lewis (Tri-County/Montezuma) | TF-1.5 5:16 (20-3) | ||||||||||||
West (Highland) | |||||||||||||
Drew West (Highland-Riverside) | Fall 2:52 | ||||||||||||
G7 | West (Highland) | ||||||||||||
Garret Thompson (Logan-Magnolia) | Dec-10-3 | G12 | |||||||||||
West (Highland) | |||||||||||||
Colin Schrader (Wapsie Valley) | Fall 2:11 | ||||||||||||
G8 | Freese (Nodaway Valley) | ||||||||||||
Ben Freese (Nodaway Valley) | Fall 1:23 | ||||||||||||
CONSOLATION BRACKET | 126# | 1A | |||||||||||
Tristen Brase (Nashua-Plainfield) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G16 | Brase (Nashua-Plainfield) | ||||||||||||
Fall 4:37 | G20 | ||||||||||||
Jarrett Stodghill (North Mahaska) | Freese (Nodaway Valley) | ||||||||||||
Freese (Nodaway Valley) | Fall 5:48 | G24 | |||||||||||
Wally Zernich (Lisbon) | Zemich (Lisbon) | ||||||||||||
G17 | Zemich (Lisbon) | Dec-3-0 | |||||||||||
Score | G21 | ||||||||||||
Michael Egan (MFL MarMac) | Zemich (Lisbon) | ||||||||||||
Briggs (Akron-Westfield) | Fall 0:53 | ||||||||||||
Jake Wulf (Oa-bcig) | |||||||||||||
G18 | Wulf (OA-BCIG) | ||||||||||||
Fall 3:01 | G22 | ||||||||||||
Travis Lewis (Tri-County/Montezuma) | Martin (Moravia) | ||||||||||||
Martin (Moravia) | Dec-9-7 | G25 | |||||||||||
Garret Thompson (Logan-Magnolia) | Martin (Moravia) | ||||||||||||
G19 | Thompson (Logan-Mag.) | Dec-15-8 | |||||||||||
Dec-7-2 | G23 | ||||||||||||
Colin Schrader (Wapsie Valley) | Thompson (Logan-Mag.) | ||||||||||||
Myers (Westwood) | Fall 3:43 | ||||||||||||
Zemich (Lisbon) | |||||||||||||
G26 | Zemich (Lisbon) | ||||||||||||
Lundgren (Emmetsburg) | Dec-8-2 | G28 | |||||||||||
Zemich (Lisbon) | |||||||||||||
Martin (Moravia) | 3rd Place Finisher | ||||||||||||
G27 | Kugel (DNH) | Fall 1:06 | |||||||||||
Kugel (DNH) | Dec-14-9 | ||||||||||||
Lundgren (Emmetsburg) | |||||||||||||
G29 | Lundgren (Emmetsburg) | ||||||||||||
Martin (Moravia) | 5th Place Finisher | ||||||||||||
Dec-5-3 | |||||||||||||
Freese (Nodaway Valley) | |||||||||||||
G30 | Thompson (Logan-Mag.) | ||||||||||||
Thompson (Logan-Mag.) | 7th Place Finisher | ||||||||||||
Fall 3:35 |
5: 132#
WINNERS BRACKET | 132# | 1A | |||||||||||
Jacob Hansen (West Fork-Sheffield) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G1 | Hansen (West Fork..) | ||||||||||||
Matt Anderson (Okoboji-Milford) | Fall 3:11 | G9 | |||||||||||
Hansen (West Fork..) | |||||||||||||
Austin Leopard (Louisa-Muscatine) | Dec-7-3 | G13 | |||||||||||
G2 | Leopard (Lousia-Musc...) | ||||||||||||
Chase McAlister (South Central Calhoun) | Dec-7-0 | ||||||||||||
Cochran (Movaria) | |||||||||||||
Briar Cochran (Moraria) | Dec-3-2 | ||||||||||||
G3 | Cochran (Moraria) | ||||||||||||
Bo Geise (Logan-Magnolia) | MD 14-2 | G10 | |||||||||||
Cochran (Movavia) | |||||||||||||
Cole Needham (West Marshall) | Dec-9-2 | ||||||||||||
G4 | Needham (West Maarshall) | ||||||||||||
Kyle Decker (East Buchanan) | Dec-3-2 | G15 | |||||||||||
Cochran (Movaria) | |||||||||||||
Kory Van Oort (West Sioiux-Hawarden) | CHAMPION | ||||||||||||
G5 | Mangrich (Don Bosco) | Dec 14-11 | |||||||||||
Nick Mangrich (Don Bosco) | SV-1 6-4 | G11 | |||||||||||
McLaughlin (Lisbon) | |||||||||||||
Kolton Roth (Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire) | Fall 4:39 | G14 | |||||||||||
G6 | McLaughlin (Lisbon) | ||||||||||||
Chase McLaughlin (Lisbon) | Dec-8-7 | ||||||||||||
McLaughlin (Lisbon) | |||||||||||||
Jack Kyle (Missouri Valley) | SV-1 5-3 | ||||||||||||
G7 | Kyle (Missouri Valley) | ||||||||||||
Tye Joint (West Central Valley) | SV-1 6-4 | G12 | |||||||||||
Halblom (Alburnett) | |||||||||||||
Drake Halblom (Alburnett) | Dec-8-3 | ||||||||||||
G8 | Halbom (Alburnett) | ||||||||||||
Alex Hanna (Eddyville-Blakesburg-Fremont) | MD 16-5 | ||||||||||||
CONSOLATION BRACKET | 132# | 1A | |||||||||||
Matt Anderson (Okoboji-Milford) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G16 | McAllister (S. Central Calhoun) | ||||||||||||
Fall 0:50 | G20 | ||||||||||||
Chase McAlister (South Central Calhoun) | Kyle (Missouri Valley) | ||||||||||||
Kyle (Missouri Valley) | Dec-13-8 | G24 | |||||||||||
Bo Geise (Logan-Magnolia) | Mangrich (Don Bosco) | ||||||||||||
G17 | Geise (Logan-Magnolia) | Dec-6-2 | |||||||||||
Dec-7-3 | G21 | ||||||||||||
Kyle Decker (East Buchanan) | Mangrich (Don Bosco) | ||||||||||||
Mangrich (Don Bosco) | MD 10-2 | ||||||||||||
Kory Van Oort (West Sioiux-Hawarden) | |||||||||||||
G18 | Roth (GTRA) | ||||||||||||
Fall 4:32 | G22 | ||||||||||||
Kolton Roth (Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire) | Roth (GTRA) | ||||||||||||
Needham (West Maarshall) | Fall 2:59 | G25 | |||||||||||
Tye Joint (West Central Valley) | Roth (GTRA) | ||||||||||||
G19 | Hanna (EBF) | MD 10-2 | |||||||||||
Fall 3:54 | G23 | ||||||||||||
Alex Hanna (Eddyville-Blakesburg-Fremont) | Leopard (Lousia-Musc...) | ||||||||||||
Leopard (Lousia-Musc...) | Dec-8-4 | ||||||||||||
Mangrich (Don Bosco) | |||||||||||||
G26 | Hansen (West Fork..) | ||||||||||||
Hansen (West Fork..) | Dec-10-5 | G28 | |||||||||||
Hansen (West Fork..) | |||||||||||||
Roth (GTRA) | 3rd Place Finisher | ||||||||||||
G27 | Halblom (Alburnett) | Dec-8-7 | |||||||||||
Halblom (Alburnett) | MD 16-6 | ||||||||||||
Mangrich (Don Bosco) | |||||||||||||
G29 | WinnerG29 | ||||||||||||
Roth (GTRA) | 5th Place Finisher | ||||||||||||
Dec-11-5 | |||||||||||||
Kyle (Missouri Valley) | |||||||||||||
G30 | Leopard (Lousia-Musc...) | ||||||||||||
Leopard (Lousia-Musc...) | 7th Place Finisher | ||||||||||||
Dec-9-2 |
6: 138#
WINNERS BRACKET | 138# | 1A | |||||||||||
Jacob Krakow (Iowa Valley) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G1 | Krakow (Iowa Valley) | ||||||||||||
Reno Chiri (New London) | Dec-7-0 | G9 | |||||||||||
Krakow (Iowa Valley) | |||||||||||||
Tucker Franklin (Alburnett) | MD 15-6 | G13 | |||||||||||
G2 | Franklin (Alburnett) | ||||||||||||
Payton Sitzmann (St. Edmond-Fort Dodge) | MD 15-6 | ||||||||||||
Krakow (Iowa Valley) | |||||||||||||
Austin Hellman (Don Bosco) | Dec-7-6 | ||||||||||||
G3 | Hellman (Don Bosco) | ||||||||||||
Logan Scheuermann (Guthrie Center) | Dec-6-5 | G10 | |||||||||||
Jennings (Underwood) | |||||||||||||
Tom Jennings (Underwood) | Dec-10-6 | ||||||||||||
G4 | Jennings (Underwood) | ||||||||||||
Pedro Rodriguez (Sibley-Ocheyedan) | Fall 5:04 | G15 | |||||||||||
Williams (Lisbon) | |||||||||||||
Nick Williams (Lisbon) | CHAMPION | ||||||||||||
G5 | Williams (Lisbon) | Dec 6-3 | |||||||||||
Cooper White (West Marshall) | Dec-6-3 | G11 | |||||||||||
Williams (Lisbon) | |||||||||||||
Skylar Solko (Alta-Aurelia) | Dec-5-1 | G14 | |||||||||||
G6 | Ackerman (Wapsie Valley) | ||||||||||||
Bryce Ackerman (Wapsie Valley) | SV-1 9-5 | ||||||||||||
Williams (Lisbon) | |||||||||||||
Austin Pontier (Interstate 35) | Dec-7-2 | ||||||||||||
G7 | Pontier (I-35) | ||||||||||||
Dakota Garretson (Clarksville) | MD 13-1 | G12 | |||||||||||
Pontier (I35) | |||||||||||||
Cody Zellmer (Woodbury Central-Moville) | Dec-42 | ||||||||||||
G8 | Zellmer (Woodbury Central) | ||||||||||||
Jay Heiny (AHSTW) | Fall 2:30 | ||||||||||||
CONSOLATION BRACKET | 138# | 1A | |||||||||||
Reno Chiri (New London) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G16 | Stitzman (St Edmond-FD) | ||||||||||||
INJ 1:03 | G20 | ||||||||||||
Payton Sitzmann (St. Edmond-Fort Dodge) | Stitzman (St Edmond-FD) | ||||||||||||
Zellmer (Woodbury Central) | Dec-10-5 | G24 | |||||||||||
Logan Scheuermann (Guthrie Center) | Scheuerman (Guthrie Cntr) | ||||||||||||
G17 | Scheuerman (Guthrie Cntr) | Dec-14-13 | |||||||||||
SV-1 4-2 | G21 | ||||||||||||
Pedro Rodriguez (Sibley-Ocheyedan) | Scheuerman (Guthrie Cntr) | ||||||||||||
Scheuerman (Guthrie Cntr) | Dec-3-2 | ||||||||||||
Cooper White (West Marshall) | |||||||||||||
G18 | White (West Marshall) | ||||||||||||
Fall 6:40 | G22 | ||||||||||||
Skylar Solko (Alta-Aurelia) | White (West Marshall) | ||||||||||||
Hellman (Don Bosco) | Dec-5-2 | G25 | |||||||||||
Dakota Garretson (Clarksville) | White (West Marshall) | ||||||||||||
G19 | Garretson (Clarksville) | Fall 3:11 | |||||||||||
Dec-9-7 | G23 | ||||||||||||
Jay Heiny (AHSTW) | Franklin (Alburnett) | ||||||||||||
Franklin (Alburnett) | Fall 5:47 | ||||||||||||
Scheuerman (Guthrie Cntr) | |||||||||||||
G26 | Jennings (Underwood) | ||||||||||||
Jennings (Underwood) | Dec-6-2 | G28 | |||||||||||
White (West Marshall) | |||||||||||||
White (West Marshall) | 3rd Place Finisher | ||||||||||||
G27 | White (West Marshall) | Fall 5:59 | |||||||||||
Pontier (I35) | Dec-4-0 | ||||||||||||
Scheuerman (Guthrie Cntr) | |||||||||||||
G29 | Pontier (I35) | ||||||||||||
Pontier (I35) | 5th Place Finisher | ||||||||||||
Dec-8-2 | |||||||||||||
Stitzman (St Edmond-FD) | |||||||||||||
G30 | Stitzman (St Edmond-FD) | ||||||||||||
Franklin (Alburnett) | 7th Place Finisher | ||||||||||||
Dec-16-10 |
7: 145#
WINNERS BRACKET | 145# | 1A | |||||||||||
Dylan Schuck (Sibley-Ocheyedan) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G1 | Schuck (Sibley-Ochey..) | ||||||||||||
Braydon Nunemaker (East Buchanan) | Fall 0:49 | G9 | |||||||||||
Schuck (Sibley-Ochey..) | |||||||||||||
Jake Mulford (Audubon) | Dec-3-2 | G13 | |||||||||||
G2 | Mulford (Audubon) | ||||||||||||
Griffen McBride (Pleasantville) | Dec-8-6 | ||||||||||||
Johnson (DNH) | |||||||||||||
Trent Johnson (Dike-New Hartford) | Fall 5:55 | ||||||||||||
G3 | Johnson (DNH) | ||||||||||||
Trey Brisker (Wilton) | Dec-6-5 | G10 | |||||||||||
Johnson (DNH) | |||||||||||||
Tyler Van Houten (Panorama) | Fall 2:40 | ||||||||||||
G4 | Van Houten (Panorama) | ||||||||||||
Caleb Gunderson (Sioux Central) | Fall 5:13 | G15 | |||||||||||
Happel (Lisbon) | |||||||||||||
Tanner Hoyer (Alburnett) | CHAMPION | ||||||||||||
G5 | Hoyer (Alburnett) | (Dec 7-1) | |||||||||||
Braiden Tank (West Monona-Onawa) | MD 15-2 | G11 | |||||||||||
Hoyer (Alburnett) | |||||||||||||
Lane Boender (Sigourney/Keota) | MD 8-0 | G14 | |||||||||||
G6 | Stortenbecker (East Mills) | ||||||||||||
Luke Stortenbecker (East Mills) | Dec-2-1 | ||||||||||||
Happel (Lisbon) | |||||||||||||
Carter Happel (Lisbon) | Fall 1:02 | ||||||||||||
G7 | Happel (Lisbon) | ||||||||||||
Dylan Mueller (Central Springs) | TF-1.5 4:00 (19-3) | G12 | |||||||||||
Happel (Lisbon) | |||||||||||||
Tanner Heaberlin (Belmond-Klemme) | TF-1.5 4:22 (17-1) | ||||||||||||
G8 | Hearberlin (Belmond-Kle..) | ||||||||||||
Zach McCloud (Ogden) | MD 13-2 | ||||||||||||
CONSOLATION BRACKET | 145# | 1A | |||||||||||
Braydon Nunemaker (East Buchanan) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G16 | McBride (Pleasantville) | ||||||||||||
Dec-7-4 | G20 | ||||||||||||
Griffen McBride (Pleasantville) | McBride (Pleasantville) | ||||||||||||
Hearberlin (Belmond-Kle..) | Dec-12-5 | G24 | |||||||||||
Trey Brisker (Wilton) | Brisker (Wilton) | ||||||||||||
G17 | Brisker (Wilton) | Fall 1:39 | |||||||||||
Score | G21 | ||||||||||||
Caleb Gunderson (Sioux Central) | Brisker (Wilton) | ||||||||||||
Brisker (Wilton) | Dec-9-3 | ||||||||||||
Braiden Tank (West Monona-Onawa) | |||||||||||||
G18 | Tank (West Monona) | ||||||||||||
Score | G22 | ||||||||||||
Lane Boender (Sigourney/Keota) | Tank (West Monona) | ||||||||||||
Van Houten (Panorama) | Fall 1:09 | G25 | |||||||||||
Dylan Mueller (Central Springs) | Mueller (Central Springs) | ||||||||||||
G19 | Mueller (Central Springs) | Fall 1:33 | |||||||||||
Dec-8-3 | G23 | ||||||||||||
Zach McCloud (Ogden) | Mueller (Central Springs) | ||||||||||||
Mulford (Audubon) | Dec-14-8 | ||||||||||||
Brisker (Wilton) | |||||||||||||
G26 | Brisker (Wilton) | ||||||||||||
Schuck (Sibley-Ochey..) | Dec-2-0 | G28 | |||||||||||
Brisker (Wilton) | |||||||||||||
Mueller (Central Springs) | 3rd Place Finisher | ||||||||||||
G27 | Hoyer (Alburnett) | Fall 0:37 | |||||||||||
Hoyer (Alburnett) | Dec-5-0 | ||||||||||||
Schuck (Sibley-Ochey..) | |||||||||||||
G29 | Schuck (Sibley-Ochey..) | ||||||||||||
Mueller (Central Springs) | 5th Place Finisher | ||||||||||||
Fall 2:33 | |||||||||||||
McBride (Pleasantville) | |||||||||||||
G30 | McBride (Pleasantville) | ||||||||||||
Tank (West Monona) | 7th Place Finisher | ||||||||||||
MD 14-2 |
8: 152#
WINNERS BRACKET | 152# | 1A | |||||||||||
Josh Hopkins (East Mills) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G1 | Hopkins (East Mills) | ||||||||||||
Brody Goodman (South Central Calhoun) | Fall 3:27 | G9 | |||||||||||
Shulista (Alburnett) | |||||||||||||
Conner Shulista (Alburnett) | Fall 3:35 | G13 | |||||||||||
G2 | Shulista (Alburnett) | ||||||||||||
Chris Paulsen (Don Bosco) | MD 15-2 | ||||||||||||
Shulista (Alburnett) | |||||||||||||
Blayde Baker (Wayne) | Fall 1:43 | ||||||||||||
G3 | Phillips (Pleasantville) | ||||||||||||
Sawyer Phillips (Pleasantville) | UTB 15-2 | G10 | |||||||||||
Phillips (Pleasantville) | |||||||||||||
Tanner Greenwald (Wilton) | Dec-8-4 | ||||||||||||
G4 | Greenwald (Wilton) | ||||||||||||
Kyle Green (Sibley-Ocheyedan) | Dec-8-3 | G15 | |||||||||||
Shulista (Alburnett) | |||||||||||||
Chance Rice (Manson Northwest Webster) | CHAMPION | ||||||||||||
G5 | Wilson (Logan-Magnolia) | Dec 6-3 | |||||||||||
Brady Wilson (Logan-Magnolia) | Dec-7-2 | G11 | |||||||||||
Seehase (Sumner-Fred..) | |||||||||||||
Dalton Nelson (North Butler) | TF-1.5 3:58 (18-2) | G14 | |||||||||||
G6 | Seehase (Sumner-Fredri..) | ||||||||||||
Karsen Seehase (Sumner-Fredericksburg) | Dec-3-1 | ||||||||||||
Axmear (English Valleys) | |||||||||||||
Zachary Axmear (English Valleys) | Dec-9-3 | ||||||||||||
G7 | Axmear (English Valleys) | ||||||||||||
Gunnar Grunsted (Panorama) | Fall 1:03 | G12 | |||||||||||
Axmear (English Valleys) | |||||||||||||
Drew Anderson (Westwood-Sloan) | Dec-8-4 | ||||||||||||
G8 | Robinson (Lisbon) | ||||||||||||
Hunter Robinson (Lisbon) | Dec-3-2 | ||||||||||||
CONSOLATION BRACKET | 152# | 1A | |||||||||||
Brody Goodman (South Central Calhoun) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G16 | Paulsen (Don Bosco) | ||||||||||||
Fall 1:45 | G20 | ||||||||||||
Chris Paulsen (Don Bosco) | Robinson (Lisbon) | ||||||||||||
Robinson (Lisbon) | TB-2 6-5 | G24 | |||||||||||
Blayde Baker (Wayne) | Robinson (Lisbon) | ||||||||||||
G17 | Baker (Wayne) | Dec-9-5 | |||||||||||
Fall 1:17 | G21 | ||||||||||||
Kyle Green (Sibley-Ocheyedan) | Wilson (Logan-Magnolia) | ||||||||||||
Wilson (Logan-Magnolia) | Dec-14-8 | ||||||||||||
Chance Rice (Manson Northwest Webster) | |||||||||||||
G18 | Nelson (North Burlter) | ||||||||||||
MD 9-0 | G22 | ||||||||||||
Dalton Nelson (North Butler) | Nelson (North Burlter) | ||||||||||||
Greenwald (Wilton) | Score | G25 | |||||||||||
Gunnar Grunsted (Panorama) | Anderson (Westwood) | ||||||||||||
G19 | Anderson (Westwood) | Dec-7-2 | |||||||||||
TF-1.5 6:00 (15-0) | G23 | ||||||||||||
Drew Anderson (Westwood-Sloan) | Anderson (Westwood) | ||||||||||||
Hopkins (East Mills) | Dec-6-4 | ||||||||||||
Robinson (Lisbon) | |||||||||||||
G26 | Phillips (Pleasantville) | ||||||||||||
Phillips (Pleasantville) | Dec-5-2 | G28 | |||||||||||
Seehase (Sumner-Fred..) | |||||||||||||
Anderson (Westwood) | 3rd Place Finisher | ||||||||||||
G27 | Seehase (Sumner-Fred..) | Dec-3-1 | |||||||||||
Seehase (Sumner-Fred..) | SV-1 4-2 | ||||||||||||
Robinson (Lisbon) | |||||||||||||
G29 | Robinson (Lisbon) | ||||||||||||
Anderson (Westwood) | 5th Place Finisher | ||||||||||||
Dec-5-4 | |||||||||||||
Wilson (Logan-Magnolia) | |||||||||||||
G30 | Nelson (North Burlter) | ||||||||||||
Nelson (North Burlter) | 7th Place Finisher | ||||||||||||
Fall 1:56 |
9: 160#
WINNERS BRACKET | 160# | 1A | |||||||||||
Sal Arzani (Interstate 35) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G1 | Arzani (I35) | ||||||||||||
Kaden Kilburg (Lisbon) | Fall 3:14 | G9 | |||||||||||
Arzani (I35) | |||||||||||||
Bryce Paul (Alburnett) | Dec-4-3 | G13 | |||||||||||
G2 | Paul (Alburnett) | ||||||||||||
Dustin Engel (AHSTW) | Dec-11-5 | ||||||||||||
Arzani (I35) | |||||||||||||
Garrett Sayler (Sibley-Ocheyedan) | MD 14-3 | ||||||||||||
G3 | Sayler (Sibley-Oche..) | ||||||||||||
Skyler Michalski (Manson Northwest Webster) | Fall 0:53 | G10 | |||||||||||
Van Buren (HLV-Victor) | |||||||||||||
Nate Van Buren (H-L-V-Victor) | SV-1 8-4 | ||||||||||||
G4 | Van Buren (HLV-Victor) | ||||||||||||
Jarel Arbegast (West Fork-Sheffield) | SV-1 9-7 | G15 | |||||||||||
Arzani (I35) | |||||||||||||
Rogan Pforts (Wapello) | CHAMPION | ||||||||||||
G5 | Pforts (Wapello) | MD 10-2 | |||||||||||
Tj Dierking (Southeast Warren/Melcher-Dallas) | Dec-3-2 | G11 | |||||||||||
Haynes (Missouri Valley) | |||||||||||||
Nathan Haynes (Missouri Valley) | Dec-3-2 | G14 | |||||||||||
G6 | Haynes (Missouri Valley) | ||||||||||||
Hunter Fletcher (MFL MarMac) | Dec-9-2 | ||||||||||||
Haynes (Missouri Valley) | |||||||||||||
Luke Peters (South Hamilton) | Fall 2:31 | ||||||||||||
G7 | Peters (South Hamilton) | ||||||||||||
Jakob Shattuck (Westwood-Sloan) | Dec-11-4 | G12 | |||||||||||
Entriken (Westwood) | |||||||||||||
Taylan Entriken (Hudson) | Dec-8-5 | ||||||||||||
G8 | Entriken (Westwood) | ||||||||||||
Garet Sims (Iowa Valley) | TF-1.5 5:30 (16-0)) | ||||||||||||
CONSOLATION BRACKET | 160# | 1A | |||||||||||
Kaden Kilburg (Lisbon) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G16 | Engel (AHSTW) | ||||||||||||
Fall 2:22 | G20 | ||||||||||||
Dustin Engel (AHSTW) | Engel (AHSTW) | ||||||||||||
Peters (South Hamilton) | Fall 2:42 | G24 | |||||||||||
Skyler Michalski (Manson Northwest Webster) | Pforts (Wapello) | ||||||||||||
G17 | Arbegast (West Fork) | Dec-9-6 | |||||||||||
Fall 5:05 | G21 | ||||||||||||
Jarel Arbegast (West Fork-Sheffield) | Pforts (Wapello) | ||||||||||||
Pforts (Wapello) | Dec-4-1 | ||||||||||||
TJ Dierking (Southeast Warren/Melcher-Dallas) | |||||||||||||
G18 | Dierking (SWMD) | ||||||||||||
Dec-6-0 | G22 | ||||||||||||
Hunter Fletcher (MFL MarMac) | Dierking (SWMD) | ||||||||||||
Sayler (Sibley-Oche..) | Dec-3-0 | G25 | |||||||||||
Jakob Shattuck (Westwood-Sloan) | Paul (Alburnett) | ||||||||||||
G19 | Sims (Iowa Valley) | MD 12-3 | |||||||||||
Fall 1:19 | G23 | ||||||||||||
Garet Sims (Iowa Valley) | Paul (Alburnett) | ||||||||||||
Paul (Alburnett) | Fall 0:45 | ||||||||||||
Pforts (Wapello) | |||||||||||||
G26 | Pforts (Wapello) | ||||||||||||
Van Buren (HLV-Victor) | MD 16-8 | G28 | |||||||||||
Paul (Alburnett) | |||||||||||||
Paul (Alburnett) | 3rd Place Finisher | ||||||||||||
G27 | Paul (Alburnett) | Dec-3-2 | |||||||||||
Entriken (Westwood) | Dec-6-4 | ||||||||||||
Van Buren (HLV-Victor) | |||||||||||||
G29 | Entriken (Westwood) | ||||||||||||
Entriken (Westwood) | 5th Place Finisher | ||||||||||||
TF-1.5 2:45 (16-0) | |||||||||||||
Engel (AHSTW) | |||||||||||||
G30 | Engel (AHSTW) | ||||||||||||
Dierking (SWMD) | 7th Place Finisher | ||||||||||||
MD 16-8 |
10: 170#
WINNERS BRACKET | 170# | 1A | |||||||||||
Tanner Sloan (Alburnett) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G1 | Sloan (Alburnett) | ||||||||||||
Bryce Werderman (Lisbon) | TF-1.5 4:15 (16-0) | G9 | |||||||||||
Sloan (Alburnett) | |||||||||||||
Noah Huber (Hudson) | Dec-3-1 | G13 | |||||||||||
G2 | Huber (Hudson) | ||||||||||||
Sam Gregory (Treynor) | Fall 2:32 | ||||||||||||
Sloan (Alburnett) | |||||||||||||
Logan Schumacher (Martensdale-St. Mary`s) | 12/10/04 | ||||||||||||
G3 | Schumacher (Martensdale..) | ||||||||||||
Noah Bouse (Okoboji-Milford) | Fall 4:26 | G10 | |||||||||||
Schumacher (Martensdale..) | |||||||||||||
Jordan Weiland (West Hancock-Britt) | Dec-14-2 | ||||||||||||
G4 | Schwenn (Belle Plaine) | ||||||||||||
Joey Schwenn (Belle Plaine) | Dec-6-2 | G15 | |||||||||||
Sloan (Alburnett) | |||||||||||||
Hunter Connor (Louisa-Muscatine) | CHAMPION | ||||||||||||
G5 | Garnier (Sumner-Fredri..) | MD 8-0 | |||||||||||
Bodie Garnier (Sumner-Fredericksburg) | Dec-13-6 | G11 | |||||||||||
Barr (AHSTW) | |||||||||||||
Tim Barr (AHSTW) | Fall 5:06 | G14 | |||||||||||
G6 | Barr (AHSTW) | ||||||||||||
Zach Ryg (Central Springs) | Dec-10-5 | ||||||||||||
Barr (AHSTW) | |||||||||||||
Trent Kruger (Sibley-Ocheyedan) | Dec-7-3 | ||||||||||||
G7 | Kruger (Sibley-Oche..) | ||||||||||||
Logan Sturtz (Ogden) | MD 11-3 | G12 | |||||||||||
Johnson (West Marshall) | |||||||||||||
Jared Johnson (West Marshall) | Dec-10-4 | ||||||||||||
G8 | Johnson (West Marshall) | ||||||||||||
Ryan Cougill (Ridge View) | TF-1.5 3:38 (16-1)) | ||||||||||||
CONSOLATION BRACKET | 170# | 1A | |||||||||||
Bryce Werderman (Lisbon) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G16 | Werderman (Lisbon) | ||||||||||||
Dec-7-0 | G20 | ||||||||||||
Sam Gregory (Treynor) | Kruger (Sibley-Oche..) | ||||||||||||
Kruger (Sibley-Oche..) | SV-1 10-8 | G24 | |||||||||||
Noah Bouse (Okoboji-Milford) | Kruger (Sibley-Oche..) | ||||||||||||
G17 | Weiland (West Hancock) | Dec-13-9 | |||||||||||
MD 15-4 | G21 | ||||||||||||
Jordan Weiland (West Hancock-Britt) | Weiland (West Hancock) | ||||||||||||
Garnier (Sumner-Fredri..) | SV-1 2-0 | ||||||||||||
Hunter Connor (Louisa-Muscatine) | |||||||||||||
G18 | Ryg (Central Springs) | ||||||||||||
12/10/03 | G22 | ||||||||||||
Zach Ryg (Central Springs) | Schwenn (Belle Plaine) | ||||||||||||
Schwenn (Belle Plaine) | Dec-7-4 | G25 | |||||||||||
Logan Sturtz (Ogden) | Huber (Hudson) | ||||||||||||
G19 | Sturtz (Ogden) | 12/14/09 | |||||||||||
Dec-7-4 | G23 | ||||||||||||
Ryan Cougill (Ridge View) | Huber (Hudson) | ||||||||||||
Huber (Hudson) | MD 10-2 | ||||||||||||
Kruger (Sibley-Oche..) | |||||||||||||
G26 | Schumacher (Martensdale..) | ||||||||||||
Schumacher (Martensdale..) | Fall 5:13 | G28 | |||||||||||
Schumacher (Martensdale..) | |||||||||||||
Huber (Hudson) | 3rd Place Finisher | ||||||||||||
G27 | Huber (Hudson) | SV-1 5-3 | |||||||||||
Johnson (West Marshall) | MD 9-0 | ||||||||||||
Kruger (Sibley-Oche..) | |||||||||||||
G29 | Johnson (West Marshall) | ||||||||||||
Johnson (West Marshall) | 5th Place Finisher | ||||||||||||
MD 11-3 | |||||||||||||
Weiland (West Hancock) | |||||||||||||
G30 | Schwenn (Belle Plaine) | ||||||||||||
Schwenn (Belle Plaine) | 7th Place Finisher | ||||||||||||
Dec-7-5 |
11: 182#
WINNERS BRACKET | 182# | 1A | |||||||||||
Nathan Krueger (Manson Northwest Webster) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G1 | Krueger (MNW) | ||||||||||||
Walker Even (Don Bosco) | Dec-6-4 | G9 | |||||||||||
Krueger (MNW) | |||||||||||||
Colton Massengale (B-G-M) | Dec-15-8 | G13 | |||||||||||
G2 | Massengale (B-G-M) | ||||||||||||
Hunter Dejong (Sibley-Ocheyedan) | Dec-3-0 | ||||||||||||
Lentz (Ogden) | |||||||||||||
Steven Gregory (Treynor) | MD 9-1 | ||||||||||||
G3 | Lyons (Bellevue) | ||||||||||||
Mason Lyons (Bellevue) | Dec-6-1 | G10 | |||||||||||
Lentz (Ogden) | |||||||||||||
Austin Lentz (Ogden) | Dec-8-4 | ||||||||||||
G4 | Lentz (Ogden) | ||||||||||||
Jestin Kime (Sumner-Fredericksburg) | Dec-8-3 | G15 | |||||||||||
Lentz (Ogden) | |||||||||||||
Jason Fisher (Nashua-Plainfield) | CHAMPION | ||||||||||||
G5 | Fisher (Nashu-Plainfield) | Dec 6-3 | |||||||||||
Hunter Hagen (West Hancock-Britt) | Fall 5:27 | G11 | |||||||||||
Bishop (Hinton) | |||||||||||||
Daniel Bishop (Hinton) | Score | G14 | |||||||||||
G6 | Bishop (Hinton) | ||||||||||||
Kaleb Reeves (Sigourney/Keota) | TF-1.5 4:17 (17-0) | ||||||||||||
Bishop (Hinton) | |||||||||||||
Bryce Oveson (Wilton) | MD 17-4 | ||||||||||||
G7 | Oveson (Wilton) | ||||||||||||
Joey Wolf (Woodbine) | MD 11-3 | G12 | |||||||||||
McDowell (Maq. Valley) | |||||||||||||
Alec McDowell (Maquoketa Valley) | Dec-3-0 | ||||||||||||
G8 | McDowell (Maq. Valley) | ||||||||||||
Dante Arzani (Interstate 35) | Dec-8-3 | ||||||||||||
CONSOLATION BRACKET | 182# | 1A | |||||||||||
Walker Even (Don Bosco) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G16 | Even (Don Bosco) | ||||||||||||
Dec-5-3 | G20 | ||||||||||||
Hunter Dejong (Sibley-Ocheyedan) | Even (Don Bosco) | ||||||||||||
Oveson (Wilton) | TB-2 3-2 | G24 | |||||||||||
Steven Gregory (Treynor) | Gregoery (Treynor) | ||||||||||||
G17 | Gregoery (Treynor) | Dec-6-0 | |||||||||||
Fall 3:35 | G21 | ||||||||||||
Jestin Kime (Sumner-Fredericksburg) | Gregoery (Treynor) | ||||||||||||
Fisher (Nashu-Plainfield) | Fall 2:56 | ||||||||||||
Hunter Hagen (West Hancock-Britt) | |||||||||||||
G18 | Reeves (Sigourney/Keota) | ||||||||||||
Fall 3:29 | G22 | ||||||||||||
Kaleb Reeves (Sigourney/Keota) | Reeves (Sigourney/Keota) | ||||||||||||
Lyons (Bellevue) | Fall 1:55 | G25 | |||||||||||
Joey Wolf (Woodbine) | Massengale (B-G-M) | ||||||||||||
G19 | Arzani (I35) | MD 16-8 | |||||||||||
Fall 3:29 | G23 | ||||||||||||
Dante Arzani (Interstate 35) | Massengale (B-G-M) | ||||||||||||
Massengale (B-G-M) | Fall 5:04 | ||||||||||||
Gregoery (Treynor) | |||||||||||||
G26 | Gregoery (Treynor) | ||||||||||||
Krueger (MNW) | Dec-2-1 | G28 | |||||||||||
WinnerG28 | |||||||||||||
Massengale (B-G-M) | 3rd Place Finisher | ||||||||||||
G27 | McDowell (Maq. Valley) | Score | |||||||||||
McDowell (Maq. Valley) | Dec-9-3 | ||||||||||||
Krueger (MNW) | |||||||||||||
G29 | WinnerG29 | ||||||||||||
Massengale (B-G-M) | 5th Place Finisher | ||||||||||||
Score | |||||||||||||
Even (Don Bosco) | |||||||||||||
G30 | Reeves (Sigourney/Keota) | ||||||||||||
Reeves (Sigourney/Keota) | 7th Place Finisher | ||||||||||||
Fall 4:41 |
12: 195#
WINNERS BRACKET | 195# | 1A | |||||||||||
Slade Sifuentes (Lake Mills) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G1 | Sifuentes (Lake Mills) | ||||||||||||
Devin Thompson (Westwood-Sloan) | Fall 2:46 | G9 | |||||||||||
Sifuentes (Lake Mills) | |||||||||||||
Jordan Challis (Tipton) | DQ | G13 | |||||||||||
G2 | Challis (Tipton) | ||||||||||||
Colton Francis (West Hancock-Britt) | Dec-9-2 | ||||||||||||
Sifuentes (Lake Mills) | |||||||||||||
Nick Ross (Ogden) | Dec-9-5 | ||||||||||||
G3 | Ross (Ogden) | ||||||||||||
Lane Ring (Exira/EHK) | Fall 3:20 | G10 | |||||||||||
Ross (Ogden) | |||||||||||||
Chaz Clark (Pleasantville) | Fall 5:30 | ||||||||||||
G4 | Clark (Pleasantville) | ||||||||||||
Griffin Cabalka (East Buchanan) | MD 11-3 | G15 | |||||||||||
Sifuentes (Lake Mills) | |||||||||||||
Skylar Bonestroo (Western Christian-Hull) | CHAMPION | ||||||||||||
G5 | Bonestroo (Western Christian) | Dec 8-3 | |||||||||||
Spencer Bruess (Don Bosco) | Dec-4-3 | G11 | |||||||||||
Riley (S. Central Calhoun) | |||||||||||||
Ty Riley (South Central Calhoun) | Fall 2:46 | G14 | |||||||||||
G6 | Riley (S. Central Calhoun) | ||||||||||||
Brandon Dykes (Durant) | Fall 0:56 | ||||||||||||
Kuboushek (South Winn.) | |||||||||||||
Drake Johnsen (Logan-Magnolia) | MD 9-0 | ||||||||||||
G7 | Johnson (Logan-Mag..) | ||||||||||||
Mike Ward (East Union) | Fall 2:39 | G12 | |||||||||||
Kuboushek (South Winn.) | |||||||||||||
Landers Kuboushek (South Winneshiek) | Dec-7-0 | ||||||||||||
G8 | Kuboushek (South Winn..) | ||||||||||||
Noah Boender (Sigourney/Keota) | Dec-9-2 | ||||||||||||
CONSOLATION BRACKET | 195# | 1A | |||||||||||
Devin Thompson (Westwood-Sloan) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G16 | Francis (West Hancock) | ||||||||||||
M. For. | G20 | ||||||||||||
Colton Francis (West Hancock-Britt) | Francis (West Hancock) | ||||||||||||
Johnson (Logan-Mag..) | Dec-5-2 | G24 | |||||||||||
Lane Ring (Exira/EHK) | Francis (West Hancock) | ||||||||||||
G17 | Ring (Exira/EHK) | Dec-4-3 | |||||||||||
Fall 1:32 | G21 | ||||||||||||
Griffin Cabalka (East Buchanan) | Bonestroo (Western Christian) | ||||||||||||
Bonestroo (Western Christian) | Dec-5-2 | ||||||||||||
Spencer Bruess (Don Bosco) | |||||||||||||
G18 | Dykes (Durant) | ||||||||||||
Fall 1:06 | G22 | ||||||||||||
Brandon Dykes (Durant) | Dykes (Durant) | ||||||||||||
Clark (Pleasantville) | Fall 1:02 | G25 | |||||||||||
Mike Ward (East Union) | Challis (Tipton) | ||||||||||||
G19 | Boender | Fall 1:02 | |||||||||||
Fall 5:27 | G23 | ||||||||||||
Noah Boender (Sigourney/Keota) | Challis (Tipton) | ||||||||||||
Challis (Tipton) | Fall 0:36 | ||||||||||||
Francis (West Hancock) | |||||||||||||
G26 | Ross (Ogden) | ||||||||||||
Ross (Ogden) | Dec-10-6 | G28 | |||||||||||
WinnerG28 | |||||||||||||
Challis (Tipton) | 3rd Place Finisher | ||||||||||||
G27 | Challis (Tipton) | Score | |||||||||||
Riley (S. Central Calhoun) | Dec-11-4 | ||||||||||||
Francis (West Hancock) | |||||||||||||
G29 | WinnerG29 | ||||||||||||
Riley (S. Central Calhoun) | 5th Place Finisher | ||||||||||||
Score | |||||||||||||
Bonestroo (Western Christian) | |||||||||||||
G30 | WinnerG30 | ||||||||||||
Dykes (Durant) | 7th Place Finisher | ||||||||||||
Score |
13: 220#
WINNERS BRACKET | 220# | 1A | |||||||||||
Josh Roggentien (Iowa Valley) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G1 | Ihrig (Tipton) | ||||||||||||
Cameron Ihrig (Tipton) | Fall 1:04 | G9 | |||||||||||
Lenz (Sumner-Frericks..) | |||||||||||||
Derrick Lenz (Sumner-Fredericksburg) | Fall 3:43 | G13 | |||||||||||
G2 | Lenz (Sumner-Frericks..) | ||||||||||||
Cameron Beminio (Belmond-Klemme) | Fall 2:36 | ||||||||||||
Hansen ( Newman Cath..) | |||||||||||||
Colton Hansen (Newman Catholic) | Fall 4:30 | ||||||||||||
G3 | Hansen ( Newman Catholic) | ||||||||||||
Cade Suhr (Guthrie Center) | Fall 1:33 | G10 | |||||||||||
Hansen ( Newman Cath..) | |||||||||||||
Tom Rief (Missouri Valley) | Dec-10-6 | ||||||||||||
G4 | Rief (Missouri Valley) | ||||||||||||
Darlyn Marquez (West Sioiux-Hawarden) | Dec-10-4 | G15 | |||||||||||
Hansen ( Newman Cath..) | |||||||||||||
Drew Finnegan (West Branch) | CHAMPION | ||||||||||||
G5 | Finnegan (West Branch) | Fall 2:45 | |||||||||||
Hunter Foubert (Tri-County/Montezuma) | Fall 1:49 | G11 | |||||||||||
Richardson (S. Central Calhoun) | |||||||||||||
Rylan Richardson (South Central Calhoun) | Dec-6-5 | G14 | |||||||||||
G6 | Richardson (S. Central Calhoun) | ||||||||||||
Eric Heims (Maquoketa Valley-Delhi) | TF-1.5 3:51 (20-5) | ||||||||||||
Richardson (SCC) | |||||||||||||
Quinton Casteel (Moravia) | Dec-3-2 | ||||||||||||
G7 | Meinders (AGWSR) | ||||||||||||
Caleb Meinders (AGWSR) | TB-1 5-3 | G12 | |||||||||||
Naig (Sibley-Oche..) | |||||||||||||
Matt Naig (Sibley-Ocheyedan) | Fall 3:17 | ||||||||||||
G8 | Naig (Sibley-Oche..) | ||||||||||||
Nick Perkins (East Mills) | Fall 0:45 | ||||||||||||
CONSOLATION BRACKET | 220# | 1A | |||||||||||
Josh Roggentien (Iowa Valley) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G16 | Roggerntien (Iowa Valley) | ||||||||||||
Fall 4:26 | G20 | ||||||||||||
Cameron Beminio (Belmond-Klemme) | Meinders (AGWSR) | ||||||||||||
Meinders (AGWSR) | Fall 3:04 | G24 | |||||||||||
Cade Suhr (Guthrie Center) | Finnegan (West Branch) | ||||||||||||
G17 | Marquez (West Sioux) | Fall 3:00 | |||||||||||
Dec-3-2 | G21 | ||||||||||||
Darlyn Marquez (West Sioiux-Hawarden) | Finnegan (West Branch) | ||||||||||||
Finnegan (West Branch) | Dec-7-1 | ||||||||||||
Hunter Foubert (Tri-County/Montezuma) | |||||||||||||
G18 | Heims (Maq. Valley) | ||||||||||||
Fall 3:59 | G22 | ||||||||||||
Eric Heims (Maquoketa Valley-Delhi) | Rief (Missouri Valley) | ||||||||||||
Rief (Missouri Valley) | TF-1.5 4:42 (19-3) | G25 | |||||||||||
Quinton Casteel (Moravia) | Rief (Missouri Valley) | ||||||||||||
G19 | Casteel (Moravia) | Dec-8-5 | |||||||||||
Fall 2:38 | G23 | ||||||||||||
Nick Perkins (East Mills) | Casteel (Moravia) | ||||||||||||
Ihrig (Tipton) | Fall 3:38 | ||||||||||||
Finnegan (West Branch) | |||||||||||||
G26 | Finnegan (West Branch) | ||||||||||||
Lenz (Sumner-Frericks..) | Fall 5:17 | G28 | |||||||||||
WinnerG28 | |||||||||||||
Rief (Missouri Valley) | 3rd Place Finisher | ||||||||||||
G27 | Rief (Missouri Valley) | Score | |||||||||||
Naig (Sibley-Oche..) | Dec-7-5 | ||||||||||||
Lenz (Sumner-Frericks..) | |||||||||||||
G29 | WinnerG29 | ||||||||||||
Naig (Sibley-Oche..) | 5th Place Finisher | ||||||||||||
Score | |||||||||||||
Meinders (AGWSR) | |||||||||||||
G30 | WinnerG30 | ||||||||||||
Casteel (Moravia) | 7th Place Finisher | ||||||||||||
Score |
14: 285#
WINNERS BRACKET | 285# | 1A | |||||||||||
Cole Jensen (Maple Valley-Anthon-Oto) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G1 | Jensen (Maple Valley) | ||||||||||||
Brian Sadler (Jesup) | Dec-9-4 | G9 | |||||||||||
Jensen (Maple Valley) | |||||||||||||
Anthony Ossman (East Mills) | Fall 1:50 | G13 | |||||||||||
G2 | Ossman (East Mills) | ||||||||||||
Gabe Hartman (Iowa Valley) | Dec-5-1 | ||||||||||||
Butcher (MNW) | |||||||||||||
Sawyer Hulshizer (Saint Ansgar) | Dec-3-2 | ||||||||||||
G3 | Hulshizer (St. Ansgar) | ||||||||||||
Cody Crawford (WACO-Wayland) | Fall 1:10 | G10 | |||||||||||
Butcher (MNW) | |||||||||||||
Lane Ripperger (East Union) | Dec-5-2 | ||||||||||||
G4 | Butcher (MNW) | ||||||||||||
Tim Butcher (Manson Northwest Webster) | Fall 1:35 | G15 | |||||||||||
Brinkman (Regina-IC) | |||||||||||||
Kyler Schott (North Linn) | CHAMPION | ||||||||||||
G5 | Schott (North Linn) | Dec 2-1 | |||||||||||
Beau Kellenberger (West Lyon-Inwood) | UTB 3-2 | G11 | |||||||||||
Schott (North Linn) | |||||||||||||
Will Anthony (Pleasantville) | Fall 1:58 | G14 | |||||||||||
G6 | Maher (Riverside-Oakland) | ||||||||||||
Coy Maher (Riverside-Oakland) | Fall 5:29 | ||||||||||||
Brinkman (Regina-IC) | |||||||||||||
Jared Brinkman (Regina-Iowa City) | Dec-5-4 | ||||||||||||
G7 | Brinkman (Regina-IC) | ||||||||||||
Michael Young (AGWSR) | Fall 3:27 | G12 | |||||||||||
Brinkman (Regina-IC) | |||||||||||||
Luke Worden (Belmond-Klemme) | Fall 5:30 | ||||||||||||
G8 | Worden (Belmond-Kle..) | ||||||||||||
Dan Jensen (Panorama) | Fall 0:18 | ||||||||||||
CONSOLATION BRACKET | 285# | 1A | |||||||||||
Brian Sadler (Jesup) | ^^Back To Top | ||||||||||||
G16 | Sadler (Jesup) | ||||||||||||
Fall 3:06 | G20 | ||||||||||||
Gabe Hartman (Iowa Valley) | Sadler (Jesup) | ||||||||||||
Worden (Belmond-Kle..) | Dec-8-4 | G24 | |||||||||||
Cody Crawford (WACO-Wayland) | Sadler (Jesup) | ||||||||||||
G17 | Crawford (WACO) | Fall 1:00 | |||||||||||
Dec-4-1 | G21 | ||||||||||||
Lane Ripperger (East Union) | Crawford (WACO) | ||||||||||||
Maher (Riverside-Oakland) | Dec-9-2 | ||||||||||||
Beau Kellenberger (West Lyon-Inwood) | |||||||||||||
G18 | Anthony (Pleasantville) | ||||||||||||
Fall 2:29 | G22 | ||||||||||||
Will Anthony (Pleasantville) | Anthony (Pleasantville) | ||||||||||||
Hulshizer (St. Ansgar) | Fall 1:50 | G25 | |||||||||||
Michael Young (AGWSR) | Young (AGWSR) | ||||||||||||
G19 | Young (AGWSR) | Fall 1:33 | |||||||||||
Fall 0:26 | G23 | ||||||||||||
Dan Jensen (Panorama) | Young (AGWSR) | ||||||||||||
Ossman (East Mills) | Fall 1:11 | ||||||||||||
Sadler (Jesup) | |||||||||||||
G26 | Sadler (Jesup) | ||||||||||||
Jensen (Maple Valley) | Fall 2:12 | G28 | |||||||||||
Schott (North Linn) | |||||||||||||
Young (AGWSR) | 3rd Place Finisher | ||||||||||||
G27 | Schott (North Linn) | Dec-8-2 | |||||||||||
Schott (North Linn) | Fall 1:10 | ||||||||||||
Jensen (Maple Valley) | |||||||||||||
G29 | WinnerG29 | ||||||||||||
Young (AGWSR) | 5th Place Finisher | ||||||||||||
Score | |||||||||||||
Crawford (WACO) | |||||||||||||
G30 | WinnerG30 | ||||||||||||
Anthony (Pleasantville) | 7th Place Finisher | ||||||||||||
Score |