Iowa High School Girls Basketball 2016 Regional Pairings – Class-4A
Class-4A features 48 teams divided into eight regions. Teams in each region begin post-season play with regional quarterfinal games on Wednesday, February 17, 2016.
Each tournament game (all rounds) begins at 7:00 p.m.
The eight regional champions all advance to the Girls State Basketball Tournament, Feb. 29-March 5, at Wells Fargo Arena in Des Moines.
The Class-4A state championship game is scheduled to tip-off at 6 p.m. on Saturday, March 5.
CLASS-4A REGIONAL GIRLS BASKETBALL PAIRINGS
Region 1:
Storm Lake vs. LeMars at LeMars – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays at Spencer – Saturday, February 20
Denison-Schleswig vs. Bishop Heelan at Sioux City (Bishop Heelan) – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays at Harlan – Saturday, February 20
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed
Region 2:
Waterloo East vs. Independence at Independence – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays Waverly-Shell Rock at Waverly – Saturday, February 20
Charles City vs. Decorah at Decorah – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays at Mason City – Saturday, February 20
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed
Region 3:
Vinton-Shellsburg vs. Cedar Rapids Xavier at Cedar Rapids (Xavier) – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays at Grinnell – Saturday, February 20
Dubuque Wahlert vs. West Delaware at Manchester (West Delaware) – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays Western Dubuque at Epworth (Western Dubuque) – Saturday, February 20
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed
Region 4:
Maquoketa vs. Central DeWitt at DeWitt – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays at Marion – Saturday, February 20
Clinton vs. Clear Creek-Amana at Tiffin (Clear Creek-Amana) – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays at North Scott at Eldridge (North Scott) – Saturday, February 20
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed
Region 5:
Oskaloosa vs. Washington at Washington – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays at Fairfield – Saturday, February 20
Fort Madison vs. Mount Pleasant at Mount Pleasant – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays at Keokuk – Saturday, February 20
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed
Region 6:
Norwalk vs. Knoxville at Knoxville – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays at Carlisle – Saturday, February 20
Des Moines Hoover vs. Webster City at Webster City – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays Ballard at Huxley (Ballard) – Saturday, February 20
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed
Region 7:
Carroll vs. Perry at Perry – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays at Boone – Saturday, February 20
Bondurant-Farrar vs. Newton at Newton – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays at Pella – Saturday, February 20
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed
Region 8:
Winterset vs. ADM at Adel (ADM) – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays Dallas Center-Grimes at Grimes – Saturday, February 20
Glenwood vs. Creston at Creston – Wednesday, February 17
Semifinal: Winner above plays Lewis Central at Council Bluffs (Lewis Central) – Saturday, February 20
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Tuesday, February 23 at Highest Remaining Seed
***All Games Begin At 7:00 p.m.***